Det brinner
Det brinner https://www.lindbompafranska.se/wp-content/themes/corpus/images/empty/thumbnail.jpg 150 150 Tomas Lindbom Tomas Lindbom https://secure.gravatar.com/avatar/6030df7f1d0fd0568f08062819468dde?s=96&d=mm&r=g- Tomas Lindbom
- no comments
Paris genomgår en period av klimatmässig hetta som häromkvällen ledde till en urladdning med ett åskväder som jag nog aldrig upplevt. Jag befann mig borta på middag i västra Paris då dramat tog sin början vid 20-tiden. Mullret kom allt snabbare efter blixtarna. Centrum för ovädret tycktes vara precis ovanför oss. Vinden tog i och regnet börja ösa ned.
Det var inte så dramatiskt att sitta inomhus men på gatorna fick ovädret effekt. Min dotter och jag åkte hem vid 23-tiden i en taxi som vi till slut lyckades få tag i. Metrosystemet var utslaget. Chauffören körde slalom mellan nedfällda träd. Några hade knäckts vi roten. De mer välbeställda kvarteren har fler planterade träd på trottoarerna. En pojke dödades också av ett nedfallet träd.
Vid Seine steg vattnet och bilarna körde, om det gick med hjulen i vattenmassorna. När vi kom såg vi också vatten på golven intill fönstren. Det var en liten skada
Naturen ställer till problem men också människorna. Senast förekom upplopp i samband med musikfesten som alltid ordnas i alla franska städer på årets ljusaste dag. Denna fest skapades av kulturminister Jack Lang under 1980-talet. Det har alltid varit glada och fredliga festligheter. Nu är de våldsamma inslagen med hat mellan etniska grupper ett beklämmande inslag i kvällen.
Stöket ökar. Våldet likaså. Det går inte att blunda även om många vill göra det. Jag försöker blunda för klimatkrisen och för de ökade sociala och kulturella spänningarna men det är fel att göra så. Politiken sprattlar med olika utspel och lagar men saker och ting går inte åt rätt håll. Paris på sommaren blir en het stad som sätter delvis fel känslor i brand och där storm och regn och åska knäcker träd och leder även till dödsfall
- Posted In:
- Okategoriserat
Leave a Reply