Misstroendevotum den 8 september
Misstroendevotum den 8 september https://www.lindbompafranska.se/wp-content/themes/corpus/images/empty/thumbnail.jpg 150 150 Tomas Lindbom Tomas Lindbom https://secure.gravatar.com/avatar/84ebb5e79877ef962bd1a8461b86a139b773a236731fdc44bd4773bee48c11ba?s=96&d=mm&r=g- Tomas Lindbom
- no comments
Den politiska hösten i Frankrike börjar dramatiskt. Igår höll premiärminister François Bayrou en presskonferens där han meddelade att han ställer kabinettsfråga i nationalförsamlingen den 8 september. Mycket talar för att han kommer att falla i en misstroendeomröstning.
Den heta frågan är budgetunderskottet. Bayrou vill ha ett stöd från nationalförsamlingen för att bekämpa det med en begränsning av utgifterna med 44 miljarder euro nästa år. Senare i höst kommer förslag och parlamentsbehandling av själva budgeten för 2026.
För premiärministern är budgetunderskottet en central fråga i den franska politiken. Han har lagt stor möda under sina hittills åtta månader på att hitta ett slutgiltigt besparingsförslag. Han har använt sig av en modell som inneburit en rad mindre besparingar men på många områden. Han föreslår borttagandet av två röda dagar under året. Han gör inskränkningar i arbetslöshetsförsäkringen, minskning av sjukersättning och pensioner. Han vill också dra ner antalet anställda inom den offentliga sektorn genom att dra in en del tjänster i samband med pensionsavgångar.
Han bemöts av en opposition som med olika argument avvisar hans förslag. Ett halvt dygn efter presskonferensen är bilden ganska klar. De partier som ingår i regeringen, det vill säga mittenpartierna och högerpartiet Republikanerna, kommer att stödja premiärministern. Övriga gör det inte. Normalt sett bör oppositionen segra i omröstningen och presidenten kommer då alternativt att tillsätta en ny premiärminister eller upplösa nationalförsamlingen och utlysa nyval. Macron vill helst välja det första alternativet men kan pressas av opinionen att istället välja det senare.
Det okuvade Frankrike, motsvarigheten till det svenska Vänsterpartiet, har genom sin ledare Jean-Luc Mélenchon meddelat att det då kommer att kräva att president Macron avgår och att ett nytt presidentval utlyses. Detta förslag kommer sannolikt mer vara av symbolisk karaktär. Inget tyder heller på att Macron självmant kommer att avgå.
François Bayrou vill sannolikt visa folket att han ser så allvarligt på det ekonomiska läget i Frankrike att han tar risken att tvinga fram en avgång för egen del. Han hoppas att han får ett folkligt stöd som pressar vissa oppositionspartier att byta ståndpunkt och stödja hans besparingsförslag. Lite tyder på det. Mätningar i folkopinionen visar snarare att medborgarna till stor del är motståndare till de föreslagna besparingarna.
Den 10 september genomförs en demonstrationsdag mot regeringen och dess politik. Det är svårt att bedöma omfattningen av detta uttryck för folkligt missnöje. Aktionerna mot regeringen och ytterst mot presidenten kommer ändå att bli en händelse som ytterligare undergräver förtroendet och respekten för de styrande i landet.
- Posted In:
- Okategoriserat
Leave a Reply