Unga muslimer försvarar sharialagar

Unga muslimer försvarar sharialagar 150 150 Tomas Lindbom

Det franska undersökningsföretaget Ifop har ofta genom sin chef Jérôme Fourquet uppmärksammat splittringen i det franska samhället mellan olika befolkningsgrupper. Det gäller inte minst hur Frankrike framstår som en arkipelag där olika kvarter och kommuner skiljer sig från sina näraliggande grannar. Fourquet har genom sina befolkningsanalyser visat hur till exempel en förort kan delas in i kvarter med helt skilda ekonomiska, sociala och kulturella men även religiösa särarter. En ny undersökning från Ifop visar nu att muslimerna som religiös gruppering också har förändrats över tid och antagit nivåer som överraskar. I Le Figaro i dag presenteras undersökningen. Särskilt unga muslimer blir alltmer radikaliserade. Bland dem som är 25 år och yngre anser 57 procent att sharialagarna bör respekteras framför fransk lag. Det är en klart högre siffra jämfört med undersökningar som gjordes åren före millennieskiftet.

Andra intressanta siffror visar att unga muslimer under 35 år också i hög grad stöder traditionella regler som att män inte bör handhälsa på kvinnor. Bland män är siffran 45 procent och bland kvinnor till 57 procent.

Muslimska brödraskapet stärker sin ställning bland muslimer enligt undersökningen. En fjärdedel av franska muslimer känner sympati för denna organisation och 33 procent bland de yngre. Muslimska brödraskapet företräder en mycket strikt variant av islam. Dess inflytande i Frankrike får anses betydande, inte minst i formandet av värderingar som kolliderar med västerländska ideal.

Det är alltid svårt att exakt tolka olika rörelser inom islam och bestämma var gränsen går mellan moderat islam och islamism. Denna undersökning lägger ihop olika riktningar som kan betraktas som islamistiska (salafister, wahabister, tabligh, takfir, djihadism) och kommer fram till att stödet för dessa grupper sammantaget uppgår till 42 procent i dag jämfört med 29 procent 1998.

Analysföretaget Ifop menar i sina kommentarer att sett ur ett perspektiv där Frankrike gäller som ett land med sekulära principer är denna utveckling oroande. De mest konservativa och islamistiskt orienterade är  dessutom de unga. Det konstateras att endast 12 procent av unga muslimer under 25 år stöder inställningen att islam bör moderniseras. Länge har fransmännen och inte minst det politiska etablissemanget utgått från antagandet att muslimerna i Frankrike moderniseras på ett naturligt sätt.  Vem kunde tro att andra eller tredje generationens muslimer skulle vilja inordna sig i traditionella regler och uppoffringar när den västliga kulturen erbjuder en sådan frihet från tvingande normer? Jérôme Fourquets och Ifops undersökningar pekar i motsatt riktning. Varje fransman som inte förnekar verkligheten ser också att muslimerna i allt högre grad försvarar sin kultur  och tar avstånd från de värderingar som präglat västerlandet efter det andra världskriget.

Jag gjorde för ett femtontal år sedan en intervju med en fransk kvinnlig psykolog med algerisk bakgrund. Hon berättade för mig hur det för henne som invandrare till Frankrike i sin ungdom var självklart att kalla sig fransyska. Nu konstaterade hon att hennes tonårsdotter valde att beskriva sig själv som fransk-algeriska. Modern bekymrade sig över det. Jag fann det märkligt på ett sätt men kunder förstå att dottern inte kände sig till fullo välkommen i sitt land. Utvecklingen har fortsatt. Nästa generation behöver ta nya steg för att distansera sig än mer från det land som dess människor formellt är medborgare i. Avståndet mellan etniska grupper har ökat och inget pekar i dag på att det kommer att minska i framtiden.  Den franska arkipelagen bygger allt högre murar mellan sina olika kvarter.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.