Ett år till nästa presidentval
Ett år till nästa presidentval https://www.lindbompafranska.se/wp-content/themes/corpus/images/empty/thumbnail.jpg 150 150 Tomas Lindbom Tomas Lindbom https://secure.gravatar.com/avatar/84ebb5e79877ef962bd1a8461b86a139b773a236731fdc44bd4773bee48c11ba?s=96&d=mm&r=g- Tomas Lindbom
- no comments
Det är nu mindre än ett år till nästa presidentval. Det är ännu inte klart vilka dagar det blir. Säkert är att första valomgången sker den 11 eller 18 april och den andra antingen den 25 april eller 2 maj. Det ska normalt vara två veckor mellan valomgångarna. Sker valet den 11 och 25 april blir det mycket tidigt. Normalt avgörs andra valomgången någon vecka eller två in i maj månad.
Hur det än blir med datum är det klart att valet närmar sig i tid. Det är ett ödesdigert val eftersom det mycket väl kan leda till att kandidater från partier långt till vänster och höger positionerar så väl att motsvarande politiker från Socialistpartiet, mittenpartierna och Republikanerna inte når den andra valomgången. Om detta pratas det redan. Hur skulle det te sig om Jean-Luc Mélenchon och Marine Le Pen eller Jordan Bardella möts i den avgörande valomgången? Hur röstar då de väljare som stött till exempel den avgående presidenten Emmanuel Macron?
Kampen om väljarna sker på så många sätt. Viktigt är att ha kontroll över medierna. En stor strid rasar just nu inom ett utskott i parlamentet där mediernas och särskilt public services affärer och politiska profil granskas. Konflikterna är stora. Förhör med mediefolk har letts av en politiker som står den profilerade högern nära och hela hans förhörsmetod har i så hög grad stört vänstern att den vill stoppa publiceringen av rapporten. Rapporten saknar, menar vänstern, all trovärdighet.
På motsvarande sätt görs propåer om att dra in rättigheter för en tv-kanal som CNews som ägs av en av Frankrikes rikaste män och som profilerat sig som tydligt höger. Många skulle kalla kanalen för extremhöger. Delar av den mer välutbildade urbana opinionen håller för näsan. CNews har en framträdande ställning bland Frankrikes så kallade nyhetskanaler som många fransmän tittar på och vidarebefordrar mycket information men också delvis vinklade berättelser om politik i dess bredaste mening.
Utgången i ett val påverkas i alla västliga demokratier av hur medierna beskriver politikerna och inte minst vilka ämnen och vinklar som medierna tar upp i sin rapportering. Enkelt uttryck: En kanal som CNews lyfter fram problem invandring och brottslighet. Andra mer vänsterlutande kanaler har istället fler reportage om klimatkrisen.
Valet 2027 kommer att bevakas på alla möjliga sätt i Frankrike och utgången anses avgörande för hur landet kommer att se ut och fungera efter valdagarna. För närvarande lanseras olika kandidater. Senare blir det primärval och så inträffar en rad oförutsägbara händelser innan valkampanjen når sitt slutskede i april nästa år. På min blogg ska jag försöka rapportera om allt det som händer.
- Posted In:
- Okategoriserat


Leave a Reply