Från lidande till stolthet

Från lidande till stolthet 150 150 Tomas Lindbom

Jean-Luc Mélenchon och hans rörelse Det Okuvade Frankrike har lanserat begreppet La Nouvelle France, det nya Frankrike. Det är en revolutionär ideologi i meningen att den visar vägen för alla som kan kallas utestängda eller förtryckta att räta på ryggarna och ta plats i sina samhällen. De ska, enligt Mélenchon, gå från lidande till stolthet.

De lidande är invandrarna som har all rätt att bo i landet. Också kvinnorna och de homosexuella räknas dit. De är många och La Nouvelle France öppnar famnen för alla. Segrarna i de politiska valen, inte minst i senaste kommunalvalet, är betydelsefulla. Det ser vi nu när ett antal kommuner med stor invandring och ungdomlig befolkning givit Det Okuvade Frankrike tillträde till borgmästarposterna.

Är detta bara en vacker beskrivning av demokrati och social och politisk rättvisa? Det finns många som skulle svara ja på den frågan. Det finns samtidigt många orostecken kring det som händer i de kommuner som nu övertagits av Det Okuvade Frankrike.

Det räcker att se på reaktionerna i stadshusen när resultaten meddelades i söndags. I flera fall kunde inte de avgående borgmästarna hålla sina avskedstal för att bland annat introducera sina efterträdare. På videoklipp ser man hur pöbeln hånar och hotar dem och de tvingas i ett par fall att lämna konferenssalen med poliseskort.

Ett reportage i Le Figaro dagarna kring valet i St Denis, där Det Okuvade Frankrike nu tog över borgmästarposten, beskrivs ett läge där unga narkotikalangare fungerar som ombud i valproceduren för att se till att röster hamnar hos det vänsterextrema partiet. Den nya borgmästaren betonar att de som är en del av invandringen är välkomna till kommunen. Det sägs inte helt öppet men St Denis är nu en kommun där vita med generationer i Frankrike är en underordnad minoritet.

Borgmästaren har också drivit frågan om att steg för steg avväpna den lokala polisen. Det kan ju låta sympatiskt ur perspektivet av Astrid Lindgrens sagor från ett svenskt 1950-tal. I en kommun som St Denis med sin utvecklade droghandel och kriminellt farliga kvarter var detta ett bra vallöfte för de kriminella. Detta förslag var för övrigt sanktionerat från partiets högsta ledning.

En överväldigande majoritet av vanliga fransmän och av de flesta partier ser förstås kritiskt på vad som sker i St Denis och de andra kommunerna som nu kommer att styras av Det Okuvade Frankrike. Det som oroar många traditionella fransmän är att landet får kommuner där den klassiska franska tron på en universell, republikansk ordning ersätts med olika etniska kommuniteter. St Denis och flera av de andra kommunerna som nu svängt över till yttersta vänstern har drygt hundra olika ursprungsnationaliteter i sin befolkning. Det finns redan spänningar mellan olika grupper, i synen på islam eller helt enkelt i en allmän misstro mot någon annan etnisk grupp.

Samtidigt råder alltid en viss öppenhet hos en del opinionsbildare i Paris som gläder sig åt att så kallat förtryckta grupper får stöd från högsta kommunledningen. Många tycker sig se att pluralismen för med sig många positiva effekter. När högern och ytterhögern talar och skriver om farorna med att islam och islamismen stärker sitt grepp över vissa folkliga delar av landet väljer många i medelklassvänstern att tiga eller anklaga kritikerna för rasism. Fram till presidentvalet nästa år kommer spänningarna i hela befolkningen i synen på invandring och på kommunitarismens konsekvenser att bli en het fråga. Det får garanterat betydelse i hur väljarna röstar i det kommande och avgörande valet.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.